Jak rodzice i małżonkowie mają radzić sobie z problemami dnia codziennego w pandemii?

Jak w czasie koronawirusa rodzice i małżonkowie mogą najlepiej poradzić sobie z problemami z dnia codziennego?

Anna Saczuk

 

W tych nietypowych i pełnych wyzwań czasach możemy być wdzięczni za tak wiele! Z jednej strony doświadczamy tragicznej straty odchodzących przedwcześnie bliskich i znajomych. Z drugiej strony… Osobiście czuję, że ten czas został nam dany, abyśmy zaczęli doceniać to, co mamy, zamiast koncentrować się na tym, czego nie mamy, w końcu nauczyli się żyć w chwilą obecną i przemyśleli na nowo siebie i swojej rodziny.

Tak wiele moich klientów mówi, że ten czas przyspieszył ich rozmaite decyzje, z którymi nosili się od dawna, np. decyzję o zwolnieniu tempa pracy albo o tym, żeby zacząć robić coś inaczej. Choć myśleli o tym od dłuższego czasu, wciąż brakowało przysłowiowej kropki nad „i”.

Dzisiaj zaczynają postępować inaczej, z odwagą wstępując w rolę lidera zamiast osoby, która podąża za innymi i działa reaktywnie.
Tak, ten czas to zdecydowanie możliwość w znacznie większym stopniu zagrożenie.
Z drugiej strony jest to czas zamknięcia w domu, co przy najlepszych chęciach może powodować „iskrzenie” i wybuchy.

Dlatego poczułam przynaglenie, żeby poprosić moich kolegów mediatorów – jednych z najlepszych mediatorów na świecie, aby podzielili się swoimi wskazówkami i sugestiami.

Dzisiaj jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że mogę zaprezentować Ci ich punkt widzenia. Weź z tego tyle, ile zapragniesz i pozostaw mi w odpowiedzi słowa kilka słów komentarza wskazując, która z tych rad najlepiej Tobą rezonuje.

Życzę Ci smacznej lektury!

Anna Saczuk expert komunikacji i mediator

FB: https://www.facebook.com/Anna-Saczuk-Mediator-Rozwi%C4%85zuj%C4%99-problemy-w-rodzinie-i-biznesie-102986641344983/

 

Charlie Young
To, co mógłbym ze swojej strony poradzić rodzinom, to, żeby w czasie polityki #zostańwdomu starali się unikać pasywnego czasu.

Mam tu na myśli, żeby nie siedzieli po prostu przed telewizorem albo grali w gry na swoich smartfonach.

W tym czasie rodziny powinny być aktywne w swoich wzajemnych relacjach. W każdej rodzinie wygląda to inaczej: może to być wspólne granie w gry podkreślam wspólne, rozmowa na tematy, które są dla nich wyzwaniem, albo na temat książek, które przeczytali i tak dalej. Chciałbym tylko podkreślić, że w tych dyskusjach nie chodzi o to, żeby dojść do zgody czy porozumienia. Ich celem jest raczej wzajemne zrozumienie się.

Polecam stosowanie planu. Każdy potrzebuje spędzić trochę czasu w samotności i trochę czasu w relacji z innymi. Żeby rodziny w tę stronę uaktywnić, powinny one razem ustalić plan zadań do wykonania, takich jak prace domowe, nauka, czytanie, granie, czas w samotności, oglądanie telewizji i tak dalej. Ważne jest to, żeby każdy członek rodziny miał możliwość wyrażania swoich sugestii. Rodzina musi czuć się i działać jak team. Mam nadzieję, że moje słowa okażą się pomocne.

Charlie Young, autor “Constructive Communication with A Path for Challenging Situations” Poradnika dla rodzin pragnących porozumiewać się w sposób konstruktywny.

 

Kenneth Cloke

Czego możemy nauczyć się w czasie pandemii

W tym momencie wszystko uległo zmianie. Niesamowite wyniki okazują się być tylko zwykłymi przyzwyczajeniami, założeniami, schematami myślowymi i uczuciowym i schematami zachowań, napędzanymi jedynie pragnieniem bezpieczeństwa i strachem przed nieznanym. Poza zdrowiem i przeżyciem liczy się teraz wizja, wartości i chęć głębokiego i kreatywnego przemyślenia tego, co doświadczyliśmy i co przeżyliśmy, nie tylko cierpienia i utraty życia, ale także śpiewu, tańca i celebracji życia, odwagi i głębokiego pragnienia konekcji, znaczenia miłości i współpracy, które są obecne wszędzie, każdego dnia, pośrodku całego tego zamieszania.
Fizyczne dystansowanie nie musi oznaczać społecznej izolacji. Przeciwwagą może być pieśń i historia, codzienne celebrowanie empatii i heroizmu.

Z jednej strony jesteśmy jedni od drugich oddzieleni tym wirusem: jako jednostki,  jako narody, rasy, kultury, religie i systemy polityczne; poprzez strach i społeczne dystansowanie. Z drugiej strony jesteśmy zjednoczeni tym, że cała ludzkość mierzy się z tym samym problemem i musi nauczyć się, a co ważniejsze zacząć praktykować, współpracę wyższego rzędu oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów tak, aby przeżyć.
A więc możemy podziękować wirusowi za przypomnienie tego, co cenne, za to, że zmusza nas do zdania sobie sprawy, że bez odwagi pracowników służby zdrowia i osób obsługujących sklepy spożywcze nie przeżylibyśmy, za to, że każe nam mieć odwagę trwać przy sobie wzajemnie, za to, że nie musimy jeszcze kroplówką podtrzymywać radości i poczucia szczęścia, za to, że nie straciliśmy z oczu wyższych celów, wizji czy wartości, według których musimy teraz żyć.
To są wizje i wartości związane z komunikacją i konekcją jednych z drugimi, z dzieleniem się i wspieraniem, z ocenianiem się nawzajem i nie opuszczaniem nikogo. Wartości dialogu i współpracy, mediacji i negocjacji, przebaczania i pojednania, empatii i uważności, miłości i uprzejmości.
Tak więc oddajemy honory zmarłym i umierającym, a także bohaterom w fartuchach: tych szpitalnych i tych sklepowych. Zgódźmy się z tym, że ich poświęcenie nie będzie na darmo i poświęćmy się komunikacji, dialogowi i rozwiązywaniu problemów, dlatego, że albo razem pójdziemy na dno, albo razem się uratujemy.

Kenneth Cloke
Mediator/Arbitrator
Center for Dispute Resolution
2411 18th Street
Santa Monica, CA 90405
310-399-4426
www.kencloke.com

 

 

Gerry O’Sullivan

I-wiadomości, nie mylić z Iphonem!

Jeśli przeszkadza Ci, to co inna osoba mówi lub robi, to w momencie komunikowania swojego problemu lub odczuć musisz oddzielić „czyn” od „sprawcy”. Przekaż, jakie są twoje ukryte interesy i potrzeby. W tym, co chcesz przekazać, bądź klarowny i konkretny.

I-wiadomość składa się z czterech elementów, ale nie muszą być one zakomunikowane w żadnej szczególnej kolejności:
Twoje uczucia
To, co widzisz
Wplyw albo konsekwencja danego zachowania
Twoja prośba na przyszłość

Czuję… Kiedy Ty (stan lub obserwacja lub fakt, ale nie Twoja opinia czy wniosek), ponieważ … i to, co chciałbym na przyszłość ….

Przykład I-wiadomości:

Czuję się sfrustrowana, kiedy ciągle mi przerywasz, ponieważ muszę skończyć ten raport i chciałabym, żebyś zostawił mnie w spokoju do 6:00, a wtedy będę mogła z Tobą porozmawiać.

Uwaga: jeśli I-wiadomości towarzyszy negatywny lub agresywny język ciała, to taka wiadomość nie spełni swojej roli albo zakończy się pokazem siły.

Gerry O’Sullivan

Web:        www.osullivansolutions.ie

E-mail:     osullivansolutions1@gmail.com

Land line: +353 66 7139235

Mobile:     +353 87 9887771

Fahamore, Castlegregory, Co. Kerry, Ireland

Testimonials – Certified Professional Mediation Training

 

 

Orit Asnin

Rodzicielstwo to misja, która stale się zmienia i to stwierdzenie jest jeszcze zyskuje na aktualności w czasach koronawirusa, w czasach braku stabilności i utraty poczucia kontroli. Rzeczywistość przyniosła rodzinom ogromną ilość wyzwań. To całkowita przemiana starej rutyny, na która nakłada się bliskość o najwyższym z możliwych natężeniu i intymności,co może się niekiedy wydawać zbyt dużym ciężarem do udźwignięcia. Czas koronawirusa przynosi emocjonalną złożoność w połączeniu z głębokim strachem w obszarze finansów.

Jako mediatorzy jesteśmy często proszeni, aby towarzyszyć stronom w momencie, kiedy muszą sprostać wymagającym sytuacjom i poradzić sobie ze złożonymi i rozmaitymi problemami przy olbrzymiej niestabilności otoczenia. Mediatorzy mapują potrzeby stron, a następnie starają się znaleźć najlepsze ukryte rozwiązanie, które może usatysfakcjonować maksymalnie dużą grupę uczestników mediacji. Radząc sobie z wyzwaniami wynikającymi z siedzenia w domu, rodzice mogą używać narzędzi mediacyjnych.

Rodzice, podobnie jak mediatorzy, powinni wykorzystywać kreatywność, wrażliwość i zdolność do pracy pod presją w zmiennej atmosferze. Kreatywność jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, pomaga znaleźć nową rutynę w czasie, kiedy nie ma ani szkoły, ani pracy biurowej. Kreatywność będzie też potrzebna, żeby znaleźć wystarczającą ilość aktywności dla dzieci, aby wykroić jakościowo dobry czas dla rodziców, zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i dla pary. Zamknięcie w domu jest jak przebywanie w pudełku. Zatem rodzice powinni używać metod myślenia niestandardowego, outside the box, tak, żeby mogli wycisnąć ten stresujący czas koronawirusa jak cytrynę i zamienić w smakowitą lemoniadę jakości życia.

Orit Asnin jest niezależnym mediatorem w konfliktach gospodarczych jak i sporach cywilnych i interpersonalnych. Przez ostatnie dwie dekady mediowała ponad 4500 konfliktów. Orit jest wykładowcą członkiem paneli i instruktorem warsztatów jak również członkiem IAM International Academy of Mediators. LinkedIn profile: https://www.linkedin.com/in/orit-asnin-1144a3/

 

Don Boice

Wyjaśnij, co słyszysz od drugiego członka rodziny. Staraj się słuchać tej osoby, tak aby po prostu zrozumieć ją, a nie żeby ją przekonać. Uznaj stojące za wypowiedzią emocje oraz uznaj prawo tej osoby do tego, by miała inną opinię od twojej, bez osądzania jej.

Powiedz tej osobie, co w niej cenisz. Staraj się znaleźć i zwrócić uwagę na to, co w tej osobie jest najlepsze. Staraj się przemówić do tego, co w tobie jest najlepsze: czy jestem w zgodzie ze swoim wyższym celem? Czy robię wszystko dla najwyższego dobra wszystkich osób? Co warto jest zrobić?

Postaraj się, aby twój dzień i twój tydzień wykazywał zbalansowaną ilość ćwiczeń fizycznych, dobrego jedzenia, emocjonalnej „wentylacji” , intelektualnej stymulacji, oraz duchowej i społecznej konekcji.

 

Don Boice, LCSWR

Boice Counseling

www.boicecounseling.com